Actualiteit

Onderhandelingen nieuwe cao hbo van start

Gisteren vonden de eerste gesprekken plaats over de nieuwe cao hbo tussen de Vereniging Hogescholen en de vakbonden AOb, FNV, FvOv en CNV Onderwijs. Cao-partijen wisselden hun voorstelbrieven uit met daarin de inzet voor de cao 2027.

In de cao-hbo 2026 hebben cao-partijen naast een salarisverhoging afspraken gemaakt over de aanpassing van het loongebouw, de aanpak van werkdruk, over sociale veiligheid, diversiteit, inclusie en gelijkwaardigheid. Hogescholen zijn nog volop bezig met de implementatie van deze afspraken. Cao-partijen zijn in afwachting van de uitkomsten van de diverse afgesproken onderzoeken. De VH zet dit keer daarom in op een meer ‘beleidsarme’ cao.

De onderhandelingen vinden ook deze keer plaats in een periode waarin de sector hbo voor uitdagingen staat. De oplopende kosten voor onder meer cyberveiligheid, studentenwelzijn, en de korting op de prijsbijstelling drukken op hogescholen. Hierdoor neemt de financiële druk verder toe.

Cao-partijen gaan zich aan de hand van de voorstellen voorbereiden op de onderhandelingen die begin oktober 2026 verder gaan. De huidige cao loopt af op 31 december 2026. Cao-partijen streven ernaar om voor deze datum een nieuwe cao af te sluiten.

In de bijlagen zijn de voorstellenbrieven van VH en van de vakbonden bijgevoegd. Opgemerkt wordt dat de twee voorstellenbrieven van AOb, CNV en FNV enerzijds en FvOv anderzijds identiek zijn met uitzondering van de looneis.

Gerelateerd

Cao-hbo 2026 definitief

Article

De Algemene Vergadering van de Vereniging Hogescholen, het hoogste orgaan binnen de vereniging, heeft vrijdag 5 december 2025 ingestemd met het onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao-hbo.

Lees meer

Onderhandelaars eens over cao hbo

Article

De Vereniging Hogescholen en de vakorganisaties Algemene Onderwijsbond (AOb), FNV Onderwijs & Onderzoek, FvOv en CNV Onderwijs hebben gisteren een onderhandelingsresultaat bereikt over de nieuwe cao voor de sector hbo. De nieuwe cao kent een looptijd van 12 maanden, van 1 januari 2026 tot en met 31 december 2026. Werkgevers en werknemersdelegatie gaan de komende weken het resultaat met een positief stemadvies voorleggen aan de achterban.

Lees meer

Aftrap cao-onderhandelingen hoger beroepsonderwijs

Article

Gisteren vond de aftrap plaats voor nieuwe cao-besprekingen in het hoger beroepsonderwijs (hbo). De betrokken organisaties (de Vereniging Hogescholen en de vakbonden AOb, FNV, FvOv en CNV Onderwijs) wisselden brieven uit met voorstellen voor verbetering van de bestaande cao-afspraken.

Lees meer