Actualiteit

Reactie Vereniging Hogescholen op Rapport Taskforce Antisemitismebestrijding

Antisemitisme is onaanvaardbaar. Hogescholen zien het als hun verantwoordelijkheid om op te komen voor hun Joodse studenten en medewerkers. Het is voor hogescholen essentieel dat Joodse studenten en medewerkers zich gezien, gesteund en veilig voelen binnen het onderwijs. De analyse en de aandachtspunten van de Taskforce Antisemitismebestrijding worden in grote lijnen herkend en bieden aanknopingspunten voor de hogescholen om hun beleid verder aan te scherpen. 

 

Structurele inzet op sociale veiligheid 
Hogescholen nemen sociale veiligheid zeer serieus. De voorstellen van de Taskforce richten zich specifiek op de behoeften van Joodse studenten en medewerkers. De aanbevelingen passen binnen de brede aanpak van hogescholen om een omgeving te creëren waarin iedereen zich welkom en gewaardeerd voelt. Instellingen werken bovendien voortdurend aan een inclusieve leer-, onderzoeks- en werkomgeving waarin alle studenten en medewerkers, dus ook Joodse studenten en medewerkers, in veiligheid kunnen studeren en werken. Binnen hogescholen gebeurt al veel; de aanbevelingen van de taskforce helpen om dat werk verder te versterken. Dit vraagt van hogescholen, zoals geldt voor alle (publieke) organisaties, blijvende en continue aandacht en ontwikkeling.  

 

Aanbevelingen die aansluiten bij bestaand beleid 
De aanbevelingen geven instellingen extra handvatten om snel en duidelijk te handelen bij onveiligheid. Ze bouwen voort op wat er al gebeurt en helpen om verantwoordelijkheden scherper te beleggen en een veilige, inclusieve omgeving voor joodse studenten en medewerkers nog beter te borgen. Een aandachtspunt is dat de taskforce voorstellen doet die mogelijk extra inzet en middelen vragen. Het uitwisselen van best practices, het regelmatig evalueren van beleid en het borgen van inclusie in diversiteitsbeleid vormen logische vervolgstappen in de voortdurende inzet op een veilige, open en respectvolle leer- en werkomgeving. 

Het volledige rapport is beschikbaar via deze link.

Gerelateerd

Coalitie kiest voor investeren in onderwijs en onderzoek

Article

Hogescholen zijn positief over de plannen van de formerende partijen D66, VVD en CDA om fors te investeren in onderwijs en onderzoek. “In het vandaag gepresenteerde coalitieakkoord zit goed nieuws voor het hbo,” zegt Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen.

Lees meer

“Benut hbo als motor van nationaal om- en bijscholingsprogramma”

Article

Wij kijken terug op een geslaagde Nieuwjaarsbijeenkomst van onze vereniging op maandag 19 januari 2026. Ongeveer 200 mensen kwamen bijeen in Pulchri Studio in Den Haag.

Lees meer

Vragen & Antwoorden over masters in het hbo nu beschikbaar

Article

Naar aanleiding van het webinar over masteropleidingen dat de Vereniging Hogescholen (VH) op 4 november organiseerde, is het Vragen & Antwoorden-document over masters in het hbo nu beschikbaar

Lees meer