
Hoe houden we Nederland veilig in een wereld vol geopolitieke spanningen? Defensie wil sneller kunnen innoveren en zoekt daarvoor actief de samenwerking met industrie en kennisinstellingen. Dat doen ze binnen een netwerk van regionale innovatiehubs, op vlakken waar Nederland sterk in is en waar zich kansen voordoen voor productie in eigen land. Op donderdag 12 juni bezocht voorzitter van de Vereniging Hogescholen Maurice Limmen de Defensie-innovatiehub op de Brightlands Chemelot Campus in Sittard-Geleen. Hier werkt Defensie aan het ontwikkelen van nieuwe technieken en methodes, samen met technologische bedrijven, startups, Zuyd Hogeschool en CHILL (Chemelot Innovation and Learning Labs).
In de Limburgse innovatiehub ligt de focus op slimme materialen – denk aan de ontwikkeling van de sterkste vezel ter wereld voor kogelvrije vesten, innovatieve drones en 3D-geprinte onderdelen. Limmen sprak erover met luitenant-kolonel Menno Smeelen, die namens Defensie leidinggeeft aan de innovatiehub (ook wel MINDbase genoemd -Military Innovation by Doing). Ook sprak Limmen met (oud-)studenten van de ingenieursopleidingen en toegepaste natuurwetenschappen van Zuyd Hogeschool, die in opdracht van Defensie werken aan actuele vraagstukken. Tijdens een rondetafelgesprek verkenden de aanwezigen hoe de samenwerking tussen hogescholen en Defensie verder kan worden versterkt.
Limmen: “Hogescholen doen graag een stap naar voren, in het belang van een innovatieve en weerbare krijgsmacht en een veilige samenleving. Door deelname aan innovatiehubs zoals deze, leveren hogescholen een waardevolle bijdrage aan de weerbaarheid van Nederland. Dit biedt ook loopbaanperspectief voor hbo-studenten. Tegelijkertijd versterken hogescholen de regionale economie en innovatiekracht, door de focus op technologieën met zowel civiele als militaire toepassingen. Zo biedt deze samenwerking kansen voor bedrijven en opleidingen die bijdragen aan onze veiligheid én economische groei.”
Bekijk de video van het bezoek op LinkedIn >>
Foto boven: André Postema (bestuursvoorzitter Zuyd Hogeschool), Maurice Limmen en Menno Smeelen (Senior Innovation advisor & Liaison Brightlands, Ministerie van Defensie)